ŞEKER PİLİÇ

Başlangıç Oct 03, 2012 | Hit: 540 | İlan numarası: #0195
 
Oylar: 0 ( 0 Oylar)
Telefon:   (0266) 733 86 22 (pbx)
Fax:   (0266) 733 86 27
E-Mail:   info@seker.biz.com
Web adresi:   http://www.seker.biz
Firma hukuki durumu:   Anonim şirket
Diğer ürün gamları:   Et ürünleri, Dondurulmuş gıdalar, Besicilik & Hayvancılık, Büyükbaş hayvancılık, Küçükbaş hayvancılık
İhracat yapılıyormu?:   Evet yapılıyor
Kıta:   Avrupa
Ülke:   Türkiye
Şehir:   Balıkesir

 
 
Üst sıra

Şeker, 1960 yılında Emek Tavukçuluk adıyla kuruldu. Söz konusu dönemde kırsal bölgelerde beslenen tavukların yumurtaları şehirlere getirilip satılır ve halkın ihtiyacı bu şekilde karşılanırdı. Devlet çiftliklerinde, Amerika’dan Marshall yardımı çerçevesinde Türkiye'ye getirilen New Hampshire tavukları vardı. Bu tavukların yumurtalarından cinsiyet tayini yapılmadan civciv çıkarılır ve satılırdı. Sektördeki bu boşluğu fark ederek profesyonel bir yaklaşımla işe başlayan Emek Tavukçuluk, artan damızlık ihtiyacı karşısında kuluçka makinelerine yatırım yaptı. 1973 yılında, haftalık yumurta kapasitesini 14 bin adede yükselterek hedef büyüttü. 1983 yılında, 230 bin 400 yumurta kapasiteli Hollanda yapımı kuluçka makineleri ithal ederek, hızla büyüdü. Amerikan Hy-Line firması ile yapılan ortak çalışmalar sonrasında kurulan damızlık kümeslerinde etlik ve yumurtalık tavuk üretimine geçildi.

Damızlık kümes yatırımlarının artmasıyla 1990 yılında bir yem fabrikası kuruldu. Yatırımlarla hızla büyüyen Emek Tavukçuluk, kuluçka tesisleri ve kesimhanenin kurulması, çiftliklerin artmasıyla 1999 yılında unvan değiştirerek Şeker Piliç adını aldı.

Türkiye’nin halka açık iki beyaz et firmasından biri olma özelliği taşıyan Şeker Piliç’in hisse senetleri 22 Şubat 2000’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. İstanbul Sanayi Odası’nın yaptığı ve Türkiye’nin en büyük 500 firmasının belirlendiği çalışmada ilk kez 1997 yılında 493’üncü sırada yer aldı. İlerleyen yıllarda da listenin üst basamaklarına tırmanarak başarısını sürdürdü.


Şeker, 2008 ve 2009’da yeniden yapılanma çalışmalarını hızlandırarak, bir taraftan yeni yatırımlarla kapasitesini artırdı, diğer taraftan da markasına önemli yatırımlar yaparak logosunu değiştirdi.


 

2009 yılı sonunda yeni yüzüyle tüketicisiyle buluşan Şeker, ihracat pazarlarındaki atağıyla da sektörün öne çıkan isimlerinden biri oldu. Yatırımların tamamlanmasıyla üretim kapasitesi 100 bin tona ulaşacak Şeker, 2010 yılında 14 bin metrekarelik kesimhanesini faaliyete geçirecek. İleri işlenmiş ürünlerde ise şu anda 6 bin ton olan üretim kapasitesi yatırımların tamamlanmasının ardından 12 bin tona yükselecek.

Türk halkının hak ettiği güvenilir ve sağlıklı piliç eti ve ürünlerini üretme hedefiyle sürekli kendini yenileyen Şeker, Türkiye’nin ve dünyanın lider üreticilerinden biri olma felsefesiyle hareket ediyor.

Firma tam ünvanı

Şeker Piliç ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş.

Adres

Balıkesir Asfaltı 7.km. P.K:30 10200 BANDIRMA

Yetkili kişi

Girilmedi

Faaliyet türü
  İmalatçı   Üretici   Toptancı
Firmaya ait markalar

ÇITIPITI, YAŞAM, ŞEKER


İrtibat Bilgisi
Yetkili adı: Girilmedi  
Web adresi: www.seker.biz
Firma Sayfasını Gör
Firmaya Email Gönder

Lütfen resimdeki harfleri
numaraları girin.


 

Benzer İlanlar